Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün943
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1900
mod_vvisit_counterBu Ay22841
mod_vvisit_counterTüm2905833

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 117 ziyaretçi çevrimiçi
Vajinismus Egzersizleri

Vajinismusun üstesinden gelmek, beden ve zihnin tekrar eğitilmesi ile gerçekleşebilir. İstem dışı kasılmaların sonucunda, cinsel birleşmeyi imkânsız kılan tüm negatif düşüncelerin inceleneceği bu bölüm, zihnin cinsel yaşantıya karşı var olan olumsuz düşüncelerden arınması üzerine odaklanmaktadır.

Vajinismusta PC kaslarının kasılması, danışanın duygularıyla ilişkili olarak bir savunma mekanizması şeklinde çalışma işlevine sahiptir. Bu olumsuz duyguların ayırt edilmesi, ifade edilmesi ve serbest bırakılması, danışanın bu mesajları bedenine göndermesine engel olacaktır.

Ayrıca bu süreç içerisine girmek, danışanın cinsel birleşme beklentisine karşı olan duygusal tepkilerini, korkudan kabule çevirecek, aynı zamanda da PC kaslarına gönderilen mesajlar da değişmiş olacaktır.

Vajinismus egzersizleri, ilk başlarda rahatsız edici olsa da pratik yapıldıkça alışılabilir düzeydedir ve asla ağrı yapmaz. Vajinismus yükünü kadınların üzerinden almakta kararlıyız. Vajinismus tedavi planı içinde olan yapılması gereken egzersizlerin 3 türü vardır:

- Gerginliği ortadan kaldırma egzersizleri
- Aşk kasları farkındalık egzersizleri
- Vajinal dilatör egzersizleri

Egzersizler ile ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki kısımlardan alabilirsiniz;