Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün923
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1880
mod_vvisit_counterBu Ay22821
mod_vvisit_counterTüm2905813

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 105 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus ve Aşk Kasları

Vajinismus ve Aşk Kasları

Uyguladığımız tedavi yöntemi ile, PC kasları (aşk kasları) birleşme sürecinde birleşmeye izin veren bir tepkime için yeniden eğitilir. Kas grubunun bilinçli kontrolü ile başlayarak, sistematik olarak koşullu reflekslerin değiştirilip kasılmaların oluşması engellenebilir. Aynı zamanda da, diğer ilgili organlar bilinçdışı değişik mesajlar göndermemesi için tekrardan eğitilmektedir. Teknik olarak, PC kaslarının motor hücreleri, çevrelerindeki sinir merkezlerinden ve beyinden çok çeşitli ve çelişkili uyarılar almaktadır.

Son kararı vermek zorunda olan bu sinirler, kasların kasılması mı gevşemesi mi gerektiğine, daha önceki şartlanmalara, beden ve zihinden gelen mesajların yorumuna göre karar vermektedir. Bu nedenle PC kasları, cinsel uyarılma, ağrı beklentisi, bilinçdışı duygular ve çevresel uyarılmalarla ilgili değişikliklere beyinden daha önce tepki vererek harekete geçer. Sonuç olarak, PC kasları bağımsız olarak davranır.

Zaman geçtikçe, beyinden gelen karmaşık mesajları da değerlendirmeyi öğrenir ve uygun tepki ile cevap vermeye başlar. Bu reaksiyon, şartlanmış bir reflekstir. Örnek olarak dışkı kontrolü ele alındığında; dışkı boşaltma zamanı geldiği sinyalini almış olan PC kasları, aynı zamanda zihin ve beden mesajları ile bunun uygun olmadığı sinyalini de alırsa, tüm bunlar olurken, beyin mesajların farkına varıp bir tuvalet aramaya başlayıncaya kadar bilinç başka problemlerle meşguldür. İşte bu süreçte, PC kasları dışkının salınmaması için sımsıkı kasılır.

Uygun bir yer bulunduğunda, kıyafetler indirildiğinde, beden uygun bir pozisyonda bulunduğunda PC kasları, “Boşaltım için yer ve zaman uygundur.” mesajını alır, kaslar gevşer ve boşaltım gerçekleşir. Eğer dışkılama ihtiyacı hissedildiğinde, kişi bunu yapamıyorsa, bu kaslar bilinçdışı direnç göstererek, asilik sergiliyor demektir. PC kasları kaygı veya diğer olumsuz mesajları hissetmiş ise dışkıyı tutma olarak tepki verebilir. Vajinismusta da aynı şekilde. PC kasları gibi farkında olunmayan beden mesajlarına karşı kasılma tepkisi göstermeyi öğrenmiştir. Her ne kadar danışan birleşme istiyor olsa da, kaslar bilinçdışı olarak kasılıp vajinal bölgeyi kapatacaktır.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Salı, 06 Kasım 2012 19:53

Takip 4314.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular