Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün982
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1939
mod_vvisit_counterBu Ay22880
mod_vvisit_counterTüm2905872

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 131 ziyaretçi çevrimiçi
Vajinismus ve Kegel Egzersizleri

Vajina girişini çevreleyen kaslara, pubococcygeal kaslar (PC kasları) denir. Bu kaslar idrar tutmaya, dışkılamaya,cinsel birleşmeye, orgazma, bağırsak hareketlerine ve doğum sırasında bebeğin çıkmasına yardımcı olurlar. Vajinismusta aslında dostumuz olan bu kaslar düşmanımız gibi davranırlar. Vajinismusta PC kasları bilinçli kontrol olmadan istem dışı olarak vajina girişini kapatırlar. Bu kapanma cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. PC kasları, ağrı beklentisi, bilinç dışı kayıtlar ile bilinçli zihinden bağımsız olarak tepki verir ve kasılırlar. Zamanla bir şartlı refleks gelişir. Penisin vajinaya gireceğini düşünmek bile bu kaslarda kasılmaya yol açar.

Vajinismus tedavisinde bu kasları tekrar dostumuz olarak eğitmek çok önemlidir. PC kasları cinsel ilişkiye izin veren bir tepki göstermesi için yeniden eğitilebilir. PC kasları üzerinde koşullu refleksi kaldırıp bilinçli kontrolü koymak vajinismus tedavisinde en önemli basamaktır.

Genellikle genç bayanlarda pubik kaslar çok güçlüdür, sadece kontrol etmeyi öğrenmek gereklidir. Az kullanmak, doğum esnasında zedelenme, menopoz döneminde PC kaslarında gevşemeye neden olabilir. PC kaslarının zayıflığı ve doğru kullanılmaması kadınlarda orgazm sorunlarında önemli rol oynar.

Çünkü kadın orgazmı ischiocavernosi, bulbocavernosi  kaslarının kasılması ile meydana gelmektedir. Ve bu kaslardan alınan proprioseptif tepkiler cinsel haz veren erotik vajinal hissin önemli bir kaynağıdır. Bu nedenle PC kaslarının egzersizler ile güçlendirilmesi daha çok cinsel haz veren orgazmların yaşanmasına yardımcı olacaktır.Gevşek aşk kaslarının güçlendirilmesi için yapılan, Dr.Arnold Kegel tarafından tarif edilen egzersizlere Kegel Egzersizleri denir.İdrar akışını durdururken kasılan kaslar PC kaslarıdır.