Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün968
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1925
mod_vvisit_counterBu Ay22866
mod_vvisit_counterTüm2905858

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 127 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismusta Birlikte Yol Almak

Vajinismusta Birlikte Yol Almak

Çiftlerin, vajinismusun üstesinden gelmeleri için ortak bir anlayış geliştirmeleri yararlı olacaktır. Vajinismus kadına ait bir sorun değildir, çiftin sorunudur.

Eğitimli ve uyumlu bir eşin, tedavinin başarılı bir şekilde tamamlanmasında büyük katkısı vardır. Birlikte eşine destek olarak çalışabilecek zamanı ve sabrı olan bir eş, onu her bir adımda cesaretlendirecektir.

Tedavi için yola birlikte çıkarken, çiftin aşağıdaki önerilere dikkat etmesinde fayda vardır:

- Ne kadar küçük olursa olsun, gerçekleştirilen her başarıya odaklanın. Vajinismusun tedavisi sabırla gerçekleştirilebilecek bir süreçtir. Bazı adımlar zor olabilir. Azim ve kararlılığınızı kaybetmeyin. Sık sık kutlamalar yapın,  eşinizi ve kendinizi ödüllendirin.

- Destek olmak, sevgi, sabır ve iletişim bu süreçte ilişkinizin ilerlemesine yardımcı olacaktır. Birbirinize sevginizi göstermek için elinizden geleni yapın. Tedavi sürecinde, bilinçdışı dediğimiz alan, eşinizle aranızı açmak için her türlü taktiği deneyecektir. İlişkinizin bozulmasına izin vermeyin. Çünkü eşiniz en büyük ve tek müttefikinizdir. İkinizin de çelişkileri olabilir. Birbirinizin duygularını anladığınızı belirtmeniz önemlidir. İlişkinizi koruyun, büyütün ve duygusal olarak çekilmekten kaçının. Eşiniz her şeyi bilen tek kişidir. Sizin bir takım olduğunuzu hatırlayın. Tedavi sürecinde doktorunuz size yol gösterecek, önünüzü aydınlatacak rehberinizdir. Bu nedenle başarıda en büyük pay  sizindir.

- Vajinismus tedavisi süresince çatışmadan ve vajinismusu tartışmaktan kaçının.

- Cinsellik sadece penis - vajina  birleşmesi değildir. Vajinismusun olumlu bir yan etkisi vardır, bu da, birbirinize keyif verecek ve daha önce hiç fark etmediğiniz yollar olduğunu öğrenebilmenizdir. Umut edin, umudunuzu asla yitirmeyin. Herkes gibi evli bir çift olarak vajinismustan kurtulmak ve rahatlıkla cinsel ilişkiye girmek sizin hakkınızdır.

- Vajinismus tedavi sürecinde cinsel terapistiniz önermeden, cinsel birleşme denemesi yapmayın. Uyguladığımız yöntem; cinsel birleşme deneyimi ve sonrasında yapmanız gerekenleri de içine alan, ayrıntılı adımlardan oluşmaktadır. Cinsel birleşme denemesini zamanından önce denemeye çalışmak ; başarısızlığa ve hayal kırıklığına neden olacaktır.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Salı, 06 Kasım 2012 19:57

Takip 3630.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular