Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün130
mod_vvisit_counterDün2458
mod_vvisit_counterBu Hafta3545
mod_vvisit_counterBu Ay24486
mod_vvisit_counterTüm2907478

Bugün: 22 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 49 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismusta Botoks Uygulaması

Vajinismusta Botoks Uygulaması

Vajinismusun Batılı ülkelerde görülme sıklığı yüzde 1-6 arasında iken  Türkiye'de %10’dur.Tabi bu tedavi için başvuran vajinismus hastaları arasında bir istatistiktir. Gizlilik içinde vajinismus sorunuyla yaşayanlar düşünüldüğünde bu oran daha yüksektir. Batı ülkelerinde genellikle tecavüze  ya da cinsel istismara uğramış kadınlarda görülür.Bizim ülkemizde ise kültürümüzün bir parçası gibidir. Tansiyon, şeker hastalığı vs kadar sık görülen bir durumdur.Bu yüzden tedavisi bugün ülkemizde ticari bir sektöre dönüştürülmüş, vajinismuslu çiftlerin çaresizliği sömürü haline getirilmiştir.

Botoks uygulaması vajinal bölge kaslarını felç eder. Bu etki geçicidir, etkisi kaybolunca zihinde çözülmemiş duran vajinismus kabusu geri gelir. Vajina ve çevresine kontrollü botoks enjeksiyonu yapılarak kasılmanın önüne geçilebildiğinin iddia edildiği bu tedavi yöntemi, henüz gelişim aşamasındadır.

Bilindiği gibi botoks bir mikrobun ürettiği ve kaslarda geçici felce yol açan bir maddedir. Daha çok plastik cerrahide alın ve yüz kırışıklıkları, kaş düşmesi gibi değişik hastalıklarda, cilt altına enjekte edilerek oradaki kasları geçici olarak felç eden ve dolayısıyla kırışıklıkları ortadan kaldıran botoksun, vajinismusta da faydası olabileceği düşünüldü. İlk olarak İran’da ve İsrail’de denenmeye başlandı.

Mantık olarak botoks vajina kaslarını geçici olarak felç eder ve böylelikle cinsel birleşme sağlanabilir. Ama kadının ağrıyacak, acıyacak, kanayacak vb. korkuları, cinsel birleşmeye karşı bilinçdışı direnci, geçmiş travmalarının etkileri olduğu gibi kalır. Bu durumda, botoksun felç edici etkisine rağmen vajinismus devam edebilir veya botoks geçici olarak işe yarasa bile etkisi geçtiğinde vajinismus tekrar ortaya çıkar.

Vajinismusta botoks uygulamasını önermiyoruz!!!


İlginizi Çekebilecek Konular