Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün886
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1843
mod_vvisit_counterBu Ay22784
mod_vvisit_counterTüm2905776

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 84 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismusta Parmak Egzersizleri

Vajinismusta Parmak Egzersizleri

Vajinismus hastaları tedavi olmaya karar verdikten ve tedavinin nasıl yapıldığını araştırdıktan sonra parmak egzersizlerinden korkmaya başlarlar. Parmak egzersizlerini asla yapamayacaklarını düşünürler. Hatta internet sayfalarında ‘parmak egzersizi yapılmayan’ bir tedavi yöntemi arayışına girerler.Bu korku çok normaldir.

 

Zaten eğer parmak egzersizi yapabiliyor olsanız vajinismus olmazdınız. Bu korkunuz şu an vajinismusla ilgili hiçbir yardım almadan, hiçbir şey bilmiyorken yaşadığınız yersiz bir korkudur. Bir vajinismus hastasına tedavinin hemen başında hadi parmak egzersizi yap demek en büyük hatadır.

Zaten bu yaklaşım tedavinin yarım bırakılmasına ya da başarısız olmasına neden olur. Öncelikli olarak bilişsel çalışmalar ve teknikler kullanılmalıdır. İlerleyen seanslarda kendiliğinizden parmak egzersizlerini yapabildiğinizi göreceksiniz. Öte yandan parmak egzersizleri olmadan vajinismus tedavisi başarısız ya da geçici olur.İlerleyen dönemlerde vajinismus tablosu tekrarlar.

Parmak egzersizlerinde amaç; vajinaya bir şey girmesinin yarattığı korkunun giderilmesi ve vajinanın  genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesidir

Parmak egzersizleri ile 4 tabu yıkılır

1- Vajinaya bir şey girmesi tabusu

2- Kişinin kendi parmağını vajinaya sokması tabusu

3- Eşinin parmağını vajinasına sokması tabusu

4- Vajinaya penisin girmesi tabusu

Bu nedenle anestezi altında ilişkiye girseniz bile, ertesi gün tekrar vajinismus tablonuz devam eder. Vajinismus tedavisinde önemli olan nedeni bulmak ve bataklığı kurutmaktır. Bu nedenle vajinismus 15 dakikada ya da tek seansta  parmak egzersizi kullanılmadan tedavi edilebilecek bir tablo değildir.


İlginizi Çekebilecek Konular