Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün972
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1929
mod_vvisit_counterBu Ay22870
mod_vvisit_counterTüm2905862

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 130 ziyaretçi çevrimiçi
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus TedavisiÖncelikle Vajinismus tanısı kesin olarak tespit edilmelidir. Bazen erkek cinsel işlev bozukluğu nedeniyle ilişkiye giremeyen çiftler yanılarak vajinismus olduklarını düşünebilirler. Hatta çiftler  bazen cinsel ilişkinin nasıl yapılacağını bilememek nedeniyle yanlış vajinismus tanısı alabilmektedir.

Yüzeysel jinekolojik muayene kadın doğum uzmanı tarafından mutlaka yapılmalıdır. Bazen anatomik sorunlar cinsel ilişkiye girmeyi engelleyebilir.

Vajinismus tedavisi için izlenecek yol haritasında (her ne kadar vajinismusun kadın üzerindeki yoğunluğuna göre farklılık gösterse de)  ve  vajinismus tedavisinden genel anlamda bahsedeceğim. Öncelikle, vajinismusun tedavi edilebilir bir geçici rahatsızlık olduğunu bilmelisiniz. Vajnismus dermansız bir dert değildir. Ayrıca, vajinismus tedavisinde genellikle hiçbir cerrahi müdahale ve diğer girişimsel müdahaleleri uygulamak gerekmez. Kadının tedavi süreci boyunca herhangi bir ilaç kullanması da istenmemektedir. Yapılması gereken tek şey hastanın  konusunda deneyimli bir cinsel terapisti bulması, her şeyi açıkça anlatması ve en önemlisi de iyileşme isteğinin olmasıdır. Kişi bunu yapmayı başardığı takdirde, terapistinin çizeceği yol haritası ile aslında kendi kendini tedavi edecektir.

Tedavinin başlangıcında kişinin cinsellikle ilgili iç görüsünün değerlendirilmesi, çiftlerin iletişimine yardım etme ve iletişimin arttırılması, evlilik terapisi, çatışmaların ortaya konması, cinsel tutum ve davranışların değerlendirilmesi çok önemlidir.

Bilinçaltı nedir? Neler yapabilir? Bilinçaltı hakkında  bilgilendirme ve  bilinçaltı süreçlerde  incelemeler yapılarak, yanlış düşünce ve inançların tespit edilmesi vajinismus tedavisinin ilk adımı oluşturur.

 

  • Genital bölge anatomisi hakkında ayrıntılı bilgilendirme.
  • Cinselliğe karşı tutum ve davranış değişikliklerinin oluşturulması.
  • Ayna tutma egzersizleri
  • Nefes, gevşeme ve rahatlama  teknikleri
  • Kegel egzersizleri
  • Dokunma (sensitive focus) egzersizleri
  • Bireysel ve eşli parmak egzersizleri
  • Tedaviye destek amaçlı hipnoz  uygulamaları.