Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün900
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1857
mod_vvisit_counterBu Ay22798
mod_vvisit_counterTüm2905790

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 93 ziyaretçi çevrimiçi

Annenin ve Babanın Hataları

Annenin ve Babanın Hataları

Anne ve babaların hatalı tutumları ve davranışları yetişkinlikte cinsel işlev bozukluklarına yol açabiliyor

Anne ve babaların hatalı tutumları ve davranışları yetişkinlikte cinsel işlev bozukluklarına yol açabiliyor. Örneğin çocuklarını utandırma, suçlama, mukayese etme, dokunarak sevgisini göstermeme, adam yerine koymama, fikirlerini önemsememe, aşağılama, önemsememe, değer vermeme, alay etme, vb. şekilde davranan ve hissettiren ebeveynler, çocuklarının özgüvenlerinin gelişmesini engelleyebiliyor, bilmeden ve farkında olmadan çocuklarına çok zarar verebiliyor ve onların ileride yetişkinlik hayatlarında eşleriyle cinsel sorunlar yaşamalarına yol açabiliyor.

Çünkü özgüven eksikliği; geçmişte çocukluk yaşantısında ve özellikle 0–7 yaş döneminde eksikliği duyulan ve korkulan şeylerin erotize edilmesine ve kontrol altına alınması zorlantısına neden olabiliyor, bunlarda cinsel işlev bozukluklarına zemin hazırlayabiliyor.

Bu şekilde duygusal travmalara maruz kalan çocuklarda, yetişkinlikte erken boşalma, iktidarsızlık, vajinismus, cinsel soğukluk veya orgazm olamama sorunları görülebiliyor. Çocukluktaki çeşitli ruhsal nedenlere bağlı özgüven eksikliği ve iç çatışmalar, yetişkinlikte cinsel davranışlara, cinsel fantezilere veya cinsel duygulara aktarılabiliyor.

Çocuk, gelişim basamaklarında birtakım doğal zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar ana-babanın desteğiyle çözümlenecek düzeydedir. Fakat çocuk bu desteği bulamaz ya da ana-baba tutumu yanlış olursa, bunlara tepki olarak çocukta duygusal düzeyde bozukluklar görülebilir ve olağan sorunlar büyür. Bu nedenle ana-babanın desteği, koşulsuz kabulü ve sevgisi veya şefkati çocuk için çok önemlidir.

Çocuğun kendine güvenli ve sağlıklı bir kişilik geliştirebilmesi için, güven veren, anlayışlı, sevgi dolu ve olumlu bir çevre gereklidir. Bu çevreyi bulamayan çocuk, yetişkinlikte kendine güvensiz olabilir, kimsenin kendini sevmediğini düşünebilir, çevresindekilere kuşkuyla bakabilir, karmaşık duygu ve çelişkiler içinde bunalıma girebilir ve bu yüzden de cinsel sorunlar yaşayabilir.” dedi.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Çarşamba, 25 Aralık 2013 13:13

Takip 2871.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular