Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün945
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1902
mod_vvisit_counterBu Ay22843
mod_vvisit_counterTüm2905835

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 118 ziyaretçi çevrimiçi

Kızınızı Vajinismus Yapmayın

Kızınızı Vajinismus Yapmayın

Bizim toplumumuzda anneler kızlarına hep aynı şeyi öğütler. ‘Evleneceğin güne kadar erkeklere dikkat et, erkeklerden uzak dur, kendini koru’. ‘Erkekler sana zarar verir’. ‘Cinsellikle aranda hep mesafe olsun’. Sonra bunları yapmayanların başına gelen korkunç hikaye ve örnekleri bize anlatarak inandırıcılıklarını daha da arttırırlar.

Esas olarak 0-7 yaş ve daha sonra devam eden süreçte kız çocukları bilmedikleri cinsellikle ilgili tüm kayıtları, tepkileri ve tutumları büyüdükleri aile ortamında ve özellikle annelerini model alarak oluştururlar. Çocukluk çağlarında çoğumuz anlayamadığımız bir şekilde ‘bisiklete binme, çitlerin üstünden atlama’ uyarılarını duyarız. Oyun oynarken düşüp genital bölgemizle ilgili bir travmada annemizin paniğine şahit oluruz, sürekli bacaklarımızın arasında korunması gereken bir- şey- olduğunu hissederiz. Kız çocuğu içinde yetiştiği ortamın görüşlerini küçük yaşlardan itibaren direk ya da dolaylı yollardan öğrenir. Örneğin bazı evlerde cinsellikten hiç bahsedilmez, hatta gazete ya da televizyonda bu konudaki haberler bile hemen sayfa ya da kanal değiştirilerek engellenir. Bizim evlerimizde cinsellik içeren konular ya da cinsellik içermese bile kız-erkek ilişkileri ile ilgili konular ayıplanarak veya olumsuz imalarla dile getirilir. Ve bizim kültürümüzde evde anne-baba asla çocuklarının yanında birbirinin elini tutmaz, yan yana sarılarak oturmaz, birbirini öpmez.

Bizler anne babalarımızın cinsel hayatı yokmuş gibi algılarla büyürüz. Kız çocuklar, daha çok küçük yaşlarda iken kapat eteğini bacağın görünecek gibi güvendikleri ve inandıkları aile büyüklerinin uyarılarıyla kendilerini kapatmaları gerektiğini öğrenirler. Cinsellik ile ilgili masumca bir soru sorduklarında azarlandıklarında sadece eteklerini değil kendi bedenlerine olan ilgilerini ve meraklarını da kapatarak pekiştirirler. Kendi mahremlerini büyük bir gizlilikle koruyarak büyüyen bu genç kızlar bilmedikleri ve hiçbir zaman öğretilmeyen cinsel hayata ve onlar için adeta birer öcü olan erkek bedeni ile ilk karşılaştıklarında büyük bir panik ve kargaşa yaşarlar .

Çocukluktan itibaren aşılanan cinsellikle ve özellikle kızlık zarı ile ilgili olumsuz telkinler genç kızlık döneminde artık sosyal ortamlarda arkadaşlardan, yeni evlenen kişilerden duyulan ilk gece hikayeleri ile iyice kuvvetlenir.’ İlk gecenin çok acılı ağrılı olacağı, oluk oluk kanlara akacağı, canının çok yanacağı ama dişini sıkması gerektiği, içinde bombalar patlayacağı, kızlık zarının yırtılacağı, delineceği, patlayacağı çok kanama olursa hastaneye kaldırabileceği’ gibi olumsuz telkinler kadının kafasına yerleşir ve cinsel ilişkiyi gözünde büyütmesine neden olur ‘canım yanacak, ağrıyacak bu kocaman penis o küçücük yere nasıl girecek’ düşüncelerini kafasından atamaz. Korku ve panik içindedir. Ama bir taraftan da tuhaftır ki ya kanamazsa diye de bir korku içindedir. Çünkü bazı hikayeler de şöyle şeyler duymuştur. Kızın kanaması olmamış doktorlara götürülmüş ya da doktora götürülmeden orada dövülen aşağılanan kadınların hikayeleri de vardır’.

Bu tabloda vajinismus ile karşılaşmak çok doğal bir sonuçtur. Çünkü vajinismus aslında kadının kendini korumak amaçlı tehlike karşısında verdiği ‘savaş ya da kaç’ tepkisidir. Bu karmaşık duygular içinde ki bir kadının fiziksel anlamda kendini savunmasına vajinismus denir. İlk gece yıllardır korudukları en değerli hazineleri olan iyi kız ruhlarını, namuslarını ve bekaretlerini kaybetmemek için mücadele ederler. Kendilerini ve eşlerini üzen yaralayan tarifsiz bir acı hayata başlarlar

Cinselliği evlenene kadar kaçınılması uzak durulması, bedenlerini korumak için verilmesi gereken bir mücadele olarak anlattığımız sürece bu toplum her zaman vajinismus ile baş başa kalmaya devam edecektir.

Anne- babalarımızın çocuklarına doğru zamanda, doğru kişi ile yaşanacak cinselliğin suçlanılacak, utanılacak bir yaşantı değil, aksine kişileri birbirine yaklaştıran, paylaşımı arttıran, ilişkileri zenginleştiren ve sadece üreme amaçlı değil duygu ve hazzın da önemli olduğunu anlatmaya başladıkları gün vajinismus ve daha birçok cinsel problemler konusunda toplum olarak çok yol almış olacağımız ve bu kısır döngüden kurtulabileceğimiz düşüncesindeyim.

Anne-baba olarak en önemli sorumluluklarımızdan biri; önce bizlerin araştırarak, öğrenerek, nesilden nesile aktarılan yanlış bilgilerden kendimizi kurtarmamız ve çocuklarımıza doğru kılavuz olabilmemizdir. Unutmamalıyız ki; bilgi korkunun panzehiridir.

Sevgilerimle...

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Cumartesi, 10 Kasım 2012 16:20

Takip 4415.

Konuyu Oyla

(2 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular