Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün956
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1913
mod_vvisit_counterBu Ay22854
mod_vvisit_counterTüm2905846

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 122 ziyaretçi çevrimiçi
Vajinismus Erkekleri

Vajinismus yani evli çiftin cinsel ilişkiye girememesi ister istemez erkekleri de olumsuz etkiler. Bu kötü durum cinsel yakınlığın kaybolmasına beklentilerin ve umutların yok olmasına sebep olur. Ne kadar anlayışlı bir eş olursa olsun bu durum kişinin kendini koruma, kendini değerlendirme ve karar verme mekanizmalarının işlemesine engel olamaz.

Vajinismus erkekleri durumla ilgili yeterli ve doğru bilgi edinmelidir. Deneyimlerimize göre ilişki sırasında kadını tedavi olması konusunda aşırı baskı altında tutmak kadar  hiç  olmasa da olur demek de aynı ölçüde yanlış bir tutumdur.

Vajinismus erkekleri duygusal olarak eşlerine yardım edemeyen, hayal kırıklığına uğramış ve kadının yaşadığı zorlukları karşılayamayan biri olarak hissederler.

Özellikle erkeklerin daha önceden fazla cinsel deneyimi yoksa içinde bulunduğu durum cinsel olarak yetersiz olduğu fikrine kapılmasına sebep olur. Başlangıçta muhteşem bir deneyim ile ilgili beklentiler zamanla “Neyi yanlış yapıyorum? İle yer değiştirir. Oysa ki vajinismus cinsel deneyimli erkek olmak ile ilgili bir durum değildir. Diğer bir deyişle erkek cinsel açıdan ne kadar deneyimli olursa olsun bu deneyim vajinismusun üstesinden gelmek için yeterli olmaz.

Vajinismus ile uzun süre yaşayan çiftlerde sertleşme sorunları ve cinsel istek kaybı vajinismusda sık  gözlenen bir durumdur. Kadının cinsel yakınlık sırasında yaşadığı ağrı ve gerginlik, partnerinin canının acımasına sebep olma korkusu ereksiyon problemine sebep olur.

“Hala çocuk yapmıyor musunuz?” gibi sorularla oluşan toplumsal baskı zaten konu ile ilgili bir yalan üzerine kurulmuş sosyal iletişimin yarattığı baskıyı arttırabilir. Bu durumdaki erkeklerden arkadaşlarının arasında seksten ve çocuklarından bahsedilirken söylediği yalanların ortaya çıkma korkusu olarak çoğu zaman baş gösterir. Aşağıda bu dertten muzdarip bir adamın kullandığı cümleleri göreceksiniz:

“İşyerimde evlenen ve çocuk sahibi olan arkadaşlarım muhabbet ediyordu. Sekiz yıllık evli ancak halen bakir olan birisi olarak o anda tek istediğim boş bir odaya kaçıp kapıyı kapatmak ve ortadan kaybolmaktı…”

Doğal yollardan çocuk sahibi olmak imkânsız olduğu için çiftler  yardımcı üreme teknikleri gibi yollara başvurarak ya da ilişkiye son vererek bu durumu üstesinden gelmeye çalışır.