Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün868
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1825
mod_vvisit_counterBu Ay22766
mod_vvisit_counterTüm2905758

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 79 ziyaretçi çevrimiçi
Çocuklarda Cinsel Taciz

Çocuk ve gençlerde cinsel istismara maruz kalma oranları ülkemizde  Çocuk Koruma Birimlerinin  yaptığı araştırmalara göre %4 ila %30 arasındadır.  Cinsel istismara maruz kalan çocukların % 70'i 10 yaşın altındadır.

Trakya Üniversitesinde yapılan bir çalışmada aile içi cinsel tacizin %1.4 oranında olduğu bulunmuştur. Fakat bunun gerçek oranı tahminlerden daha yüksektir, çünkü bunların tanınmaları zor olmakta ve gizlenmektedir. Cinsel taciz; cinsel organlara temas, okşama, cinsel ilişkiye zorlama, teşhircilik, çocuğun önünde mastürbasyon, oral veya anal ilişki şeklinde görülmektedir.

Zayıf anne-baba-çocuk ilişkisi,  koruyucu ve ilgili anne- babanın bulunmayışı cinsel taciz riskini artırmaktadır.Çocuklar cinsel taciz olayını gizleme eğilimindedir. Cinsel istismara uğrayan bir çocuk; utanma, suçluluk ve çevrenin tepkileri nedeniyle bu durumu gizler.

Bu durum, cinsel tacizi yapanın "sakın kimseye söyleme!" tarzında yaklaşımı veya tehdidi, çocuğun çevrenin kendisine inanmayacağı endişesi, aile içi bir taciz ise ailenin dağılması endişesi gibi birçok nedenlerden kaynaklanmaktadır. Üstelik bu dokunmaların şefkatli dokunmalar mı, cinsel dokunmalar mı olduğu konusunda kafası karışmıştır Çocuk kendini çaresiz hisseder. Sonrasında olayı unutmayı, hiçbir şey olmamış gibi davranmayı tercih eder. Bu travma unutulmuş gibi görünse de yetişkin çağlarında cinsel ve psikolojik sorunların kaynağı haline gelebilir

Tacize uğrayan bir kız çocuğu öncelikli olarak bunun kendi hatası olduğuna dair bir düşünce geliştirir. Bu olayı ailesine anlatmak çok zordur ve genellikle ona inanılmayacağı korkusunu taşır. Ebeveynlerinin ona öfkelenmesinden çok korkar. Ve ailelerin en büyük hatası, tacize uğradığını anlatan çocuklarına inanmamaktır.