Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün11
mod_vvisit_counterDün364
mod_vvisit_counterBu Hafta2817
mod_vvisit_counterBu Ay14499
mod_vvisit_counterTüm2878252

Bugün: 23 Şub 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 7 ziyaretçi çevrimiçi

Cinsel taciz vajinismusa sebep olur mu?

Cinsel taciz vajinismusa sebep olur mu?

Çocukluk çağlarında cinsel tacize maruz kalmak, yetişkin hayatta kendini gösteren ağır depresyon, davranış bozuklukları, kişilik bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, vajinismus ve daha pek çok durumun altta yatan sebebi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

 

Vajinismus nedeniyle başvuran bir  hastam ne acıdır ki, uzun bir süre psikolojik sorunları olan babasının cinsel istismarına uğramış annesinin ona inanmayacağı endişesi ve babasına duyduğu korku nedeniyle bunu gizlemiş, çocukluk ve ergenliği  boyunca içine kapanmıştı. 31 yaşında ve iş hayatında çok başarılı  olan bu hastam, ağır vajinismus ve beraberinde cinsel tiksinti bozukluğu tablosu ile başvurmuştu. Cinsellikle ilgili konuları konuşmak bile anksiyete yaratıyor hatta ciddi nefes darlığı başlıyordu.

27 yaşında 6 yıllık evli, vajinismus sorunu ile başvuran bir diğer hastam ise, doğu illerimizden birinde yaşıyordu. Eşi ile cinsel ilişkiye giremediği için tüp bebek yöntemi  ile çocuk sahibi olmaya çalışmış ve başarısız sonuçlanmıştı. Eşi  artık umudunu kaybetmişti  ve boşanmak istiyordu.

Hastam; 6-7 yaşında dayısının fiziksel tacizine maruz kalmıştı. Dayısı evde kimse olmadığı bir gün vücudunu okşamış, cinsel organını ile ona sürtünmüştü. Bu hastamın o zaman dilimine ait ifadesi "yaptığının ne olduğunu anlamamıştım, sadece çok korktuğumu hatırlıyorum". 8-9 yaşlarından itibaren aklına o an geldiğinde ve artık yapılanın ne  olduğunu anladıkça içinde beliren duygu ‘suçluluk’ idi. ‘Neden kaçmadım, neden anneme söylemedim, bunları yapmadım o halde suçluyum günahkarım’ duygularını yetişkin yaşlarında  dahi   bilinçaltı düzeyde  taşımaya devam etmekteydi. Cinsel içerikli tacizler bir kız çocuğu için bir kez ve hafif  boyutta olsa bile çocuk ruhunda ve algılarında  çok  büyük anlam taşır.

Vajinismus bu tip durumlarda kişinin geçmişe yönelik kendini cezalandırması, bedel ödetmesi olarak ortaya çıkar.

Bu hastalarımın tedavi süreçlerinde özellikle hipnoterapi metodlarını kullanarak, çocuklukta yaşanan bu durumun kendi hatalarından kaynaklanmadığı konusunda ikna edilmeleri her iki hastamda da çok başarılı sonuçlar vermiştir.

Eğer bir çocuk çocuk cinsel istismara uğradığına dair bir şeyler söylemeye çalışıyorsa, onu mutlaka dinlemek gerekir. Ebeveyn çocuk ilişkisinde sevgi ve güven dolu iletişim ve doğru cinsel bilgilendirme çocuklarımızın hayatında en önemli yapı taşlarından biridir. Ankarada vajinismus doktoru.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Cumartesi, 10 Kasım 2012 15:44

Takip 3875.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular