Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün903
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1860
mod_vvisit_counterBu Ay22801
mod_vvisit_counterTüm2905793

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 94 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismusla başa çıkmak

Vajinismusla başa çıkmak

Vajinismus sorunuyla karşı karşıya kalan kadınlar, vajinismusun utancıyla, yetersizlik duygusuyla, başarısızlıkla, aile baskısıyla, hayal kırıklığıyla, aile kurma isteğiyle, ağrıyla nasıl başa çıkabilir.

Normal olma isteği vajinismusla başa çıkmanın temelini oluşturur. Normal hissetmek derken cinsel ilişkiyi doğal ve konforlu yoldan gerçekleştirebilme, ilişkiyi ya da evliliği devam ettirebilme, jinekolojik muayenelerini yaptırabilmeden bahsediyoruz. Duygusal olarak normal hissetme derken vücut ve zihnin birlikte ve harmoni içinde çalışarak kişinin mutluluğunun sağlanmasıdır.

Kendini normal hissetme bebeklik döneminde başlayan erişkinlikte devam eden bir süreçtir. Çocuklar büyürken çevre ile iletime girerler, etrafından bilgileri alır işler ve bu sayede vücut algılarını, fikirlerini, inanışlarını, tercihlerini ve değerlerini geliştirirler. Ebeveynler ise bu dönemde yönlendirme, güven verme, sevgi, duygusal denge ve sorunlarla baş etmeyi öğretme yoluyla çocuklar yardımcı olur. Aile, arkadaş ve yaşıtları ile iletişim bu gelişim sürecinde belirleyici olur. Evlilik yada karşı cinsle ilişkiler de kişinin gelişimini sürdürebilmesi için bir fırsattır.

Cinsellik yaşam boyunca gelişir, deneyim ve tercihlerle kendine bir yön çizer. Seks kişiler arasında hem bedeni hem de ruhsal yakınlaşmayı sağlar. Sağlıklı cinsellik vücut ve zihin ile iletişime girebilmeyi, hem verici hem de alıcı olabilmeyi, kendisini ve partnerini değerli kılmayı sağlar. Sağlıklı cinsellikte asla zorlama yoktur. Kişi kendi istekleri ve beklentileri doğrultusunda baskı altında kalmadan cinselliğe yön verir.

Sağlıklı bir ilişkide ya da evlilikte sevgi yarışı ve cinsel ilişki birlikte ele alınmalıdır. Bu sayede hem zihin hem de fiziksel sağlık sürdürülebilir bir hal alır. Ayrıca sadece tatmin duygusu üzerine kurulu bir ilişki ya da evliliğin geliştirilmeye ihtiyacı vardır. Uzun süreli ve mutlu birlikteliklerde sadece değerlerin paylaşılmadığı aynı zamanda aktivitelerin, mücadelelerin de beraberinde göğüslendiği ve güçlü bir iletişim becerisi olduğu gözlenir

Cinsel yakınlık bir ilişkide kendini gösterme ve kendine güvenin en üst seviyesidir. Emin olmanın değeri, bilinmeyeni denerken oluşan güven duyguların paylaşımı ve vucudun en üst düzeyde uyarıldığı anda kontrolünün karşıdaki insana verilmesini içerir.

Vajinismus yalnızca seks ile ilgili değildir. Bu durumdan muzdarip kadınlar normal hayatta yapmaları gereken tampon kullanma, jinekolojik muayene olma, mevcut olan bir vajinal enfeksiyonun tedavisi gibi elzem ihtiyaçlarını da gerçekleştiremezler. Her ne kadar yukarıda bahsedilenler cinsel ilişkiye girememe kadar temel bir sorun olarak gözükmese de durum aslında o kadar kötüdür. Var olan vajinal enfeksiyonu vajinal ilaçlar kullanamadığı için tedavi edememe önemli bir sağlık sorunudur.

Vajinismus ile baş edebilmek için kadınlar bir çok yöntem denerler. Bu denemeler genelde durum ne kadar kötü olsa da normal görünmeye çalışmayı amaçlar. Vajinismustan muzdarip hastalarla yapılan konuşmalar sonucunda temel baş etme yöntemleri olarak aşağıdakileri belirledik:

RASYONALİZASYON: bu terim duruma bir sebep bulma uğraşı için kullanılır. “İlişkiye girmek için hazır değilim galiba? Bedenim hazır olduğunda bu sorundan kurtulacağım” “bu genetik olmalı… Annemde de bu sorun vardı” “doktor vajina girişimin çok küçük olduğunu söyledi.” “cinsel olarak aktif olmadığım için doktora gidip muayene olmama gerek yok ki” gibi cümleler bu hastalardan sık işitilir. Tabi ki bu sözler sağlıklı sebepler değildir. Problemin etkisini en aza indirebilmek için uydurulmuştur.

MEŞGULİYET: hayatın zorluklarını bahane ederek vajinismusla baş etme yoludur. Bu sayede hayatın temposuna kendini kaptıran hasta vajinismusun yarattığı sorunlardan uzaklaşmaya çalışır. Bu hastalar gönüllü işlerle fazlasıyla uğraşır, eğitimlerinde hep bir sonraki aşamaya geçmek ister, işkolik olarak bilinirler.

SAKINMA: karşısındakini kandırarak yakınlaşmaya engelleme de kullanılan yöntemlerden biridir. Bu hastalar hayatın her aşamasında vajinismusu çağrıştıran ve yakınlaşmaya yol açabilecek durumlardan sakınırlar. Seks sahneleri içeren filmleri seyretmez, her gün vajinismusu hatırlatacağı için yoğun adet dönemini düzenleme için verilmiş olsa da doğum kontrol hapı kullanamaz. İlişki bazında ise yakınlaşmadan kaçınma, partner yatağa gelince uyuyor numarası yapma ya da partneri uyuyana kadar uyanık kalma gözlenebilir.

İLİŞKİDE UZLAŞMA: Bu terim kendine güveni vajinismus yüzünden azalmış kadınlarda kendilerinin ve veya eşlerinin ilişkiden hak ettiklerinden ya da beklediklerinden daha azını kabul etmesini tanımlamak için kullanılır. Bir süre sonra hayatta ‘cinsel ilişki şart değil, biz böylede mutluyuz’ düşüncesi benimsenir.

SOMATİZASYON: Bu terim sadece vajinismus da değil başka durumlarda da karşımıza çıkan mantıklı bir fiziksel açıklaması olmadan hastada bazı hastalık belirti ve bulgularının ortaya çıkmasıdır. Diğer bir deyişle üzüntü ve hayal kırıklığına uğratıcı bir durum karşısında vücudun bununla baş edebilmek için çözümsüz sorulara kendince bir açıklama getirme çabasıdır. Somatizasyon durumlarında sempatik sinir sistemi kaç ya da savaş prensibiyle aşırı çalışır. Bu aşırı çalışma da oluşan endişe sebebiyle semptomlara sebep olur.

Bu durumda hasta psikolojik temeli olan problemi fiziksel bir probleme yansıtarak fiziksel sorununa çözüm bulmaya çalışır. Bu tür hastalarda en büyük sıkıntı şikayetlerinin sebebini bulmak için gidilen bir çok doktor tarafından yazılan ilaçların ve hatta yapılan ameliyatların hastanın gerçek sorununu ortaya çıkarmaktan çok tanınmasını zorlaştırmasıdır. Bu durumda yapılabilecek en olumlu hareket klinisyenin hastanın kişiliğinden şüphelenerek somatizasyon sorununu akla getirmesidir. Vajinismusda gözlenebilecek somatizasyon şikayetleri dokunmaya aşırı duyarlılık, göğüs ağrısı, baş ağrısı, irritabl barsak sendromu, yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, kas ağrıları (fibromyalji), olabilir. Somatizasyon aynı zamanda hastalar tarafından cinsel yakınlaşmadan kaçınmak için bir araç olarak kullanılabilir.

AYRILIK: bir ilişkinin sonlandırılması vajinismus hastalarında sıklıkla gözlenebilen ve üzücü bir durumdur. Her hasta partnerinden kendisinin içinde bulunduğu duruma anlayışla yaklaşmasını, cinsel birleşme olmadan da birlikteliklerini devam ettirmeyi bekler. Çoğu zaman bir noktaya kadar ilişki bu şekilde devam edebilir ancak zaman geçtikçe erkeğin gerek baba olma isteği gerekse birleşme olmadan bir ilişkiyi devam ettirmede yaşadığı zorluk sebebiyle sorun oluşur. Bazı kadınlar birleşme olmadan yakınlığın tamamlanmadığını düşündükleri için ayrılır, bazı erkekler de birleşme olmamasının erkekliklerinde bir eksikliğine sebep olduğunu düşünerek ilişkiyi sonlandırırlar. Çoğu vajinismus hastaları partnerlerini ayrılmaları için cesaretlendirirler.

DEPRESYON: vajinismus sebebiyle umutsuz, amaçsız kalan hastalarda olayla baş edebilmek için gerekli tüm duygusal enerji ortadan kaybolur. Hasta artık cevap aramaktan vazgeçer, hayatın olumlu yönlerini göremez.

DENKLEŞTİRİLMİŞ CİNSELLİK: ilişkinin her iki tarafı için yıkıcı sonuçları olabilen karmaşık bir baş etme mekanizmasıdır. Denkleştirilmiş cinsellikle cinsel ilişkide parmakla yada cinsel organla oluşan penetrasyonun atlanması temeline dayanır. Bu ihtiyacı faklı yöntemlerle doldurma amaçlanmaktadır.

BİRLEŞMESİZ İLİŞKİ: bu terim cinsel birleşme dışında elle uyarma, oral uyarı, masturbasyon, anal seks ile cinsel doyuma ulaşmayı hedeflemiştir. Vajinismus olmayan çiftler arasındaki ilişkide yukarıda yazılanlar ilişkiyi renklendirmek için kullanılabilir. Ancak vajinismus açısından bakıldığında bu yöntem elde olanı kullanarak yetersizliğin üzerini örtmek için kullanılır. Vajinismus hastaları yetersizlikleri ile baş etmeye çalışırken partner ise beklentilerine ulaşamamanın verdiği hayal kırıklığını yaşamaktadır. Bazı çiftler birleşme olmadan yakınlık kurmanın yollarını bulmaya çalışarak vajinismusun yarattığı sorunlarla baş etmeye çalışırlar. Ancak çoğu çift bu şekilde sağlıklı bir ilişki sürdüremezler. İlişki bir noktadan sonra oda arkadaşı, kardeş ilişkisine dönüşür.

CİNSEL TATMİN KONUSUNDA BASKI: bu baskı vajinismustan şikayetçi kadına ek bir baskı sağlar. “eşim için üzgünüm.” “ eşime en azından bunu borçlu olduğumu düşünüyorum” “ eşime beni boşamasını ve kendine tam bir cinsellik yaşatabilecek birisini bulmasını istedim” gibi yorumlara bu hastalarda çok rastlanır. Bu baskı eşlerin farklı zamanlarda, farklı pozisyonlarda, farklı durumlar altında ilişkiye girmeye çalışmasını ve her seferinde hayal kırıklıklarının artmasına sebep olur.

TÜP BEBEK VE YARDIMCI ÜREME TEKNİKLERİ: bu yöntemler ailelerini tamamlamak isteyen çiftler tarafından kullanılabilen yöntemlerdir. Bu yöntemlerle görünürde aile tamamlansa da halen ilişkiye girememek ya da hala bakire olmak ve bunların yarattığı baskı derinde eksikliğini göstermektedir.

VÜCUDU KAPATMA: cinsel ilişkiden korkan hastalarda kullanılan en radikal baş etme mekanizmasıdır. Bu durumda kadın kendini koruma amacıyla kendini yakınlaşmaya ve ilişkiye kapatmaktır. Bu durumdaki hastalardan “zihnim evet dese de vücudum dur diyor” şekline yorumlar duymaktayız. Vücudu kapatma öğrenilmiş bir tepkidir ve vajinismusa tepki olarak ortaya çıkar. Vücudu kapatma sonucunda kadınlarda libidoda azalma olması kaçınılmazdır. Vücudu kapatma çok meşgul olma, erkeklerden hoşlanmama, ilişkilerden uzak kalmaya çalışma şeklinde de baş gösterebilir. Vücudu kapatma ilerleyen zamanlarda otomatik bir cevap olarak ortaya çıkar. Bunun sonucunda cinsel yakınlık durumunda ortaya çıkan biyolojik bir yanıta dönüşür.


Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Salı, 25 Ekim 2011 20:37

Takip 5891.

Konuyu Oyla

(2 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular