Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün918
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1875
mod_vvisit_counterBu Ay22816
mod_vvisit_counterTüm2905808

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 101 ziyaretçi çevrimiçi
Vajinismusun nedenleri psikolojik midir?

Vajinismus, bazen travmatik çocukluk yaşantılarından bazen de  endişe, korku ve kaygı, aşağılık ve değersizlik duygusu, saldırganlık ve öfke, utanç ve sıkılganlık, suçluluk ve günahkarlık duygusu gibi psikolojik duygular sonucunda ortaya çıkabilir.

Vajinismus birçok nedenin bir araya gelmesi olarak meydana gelir.Bu nedenler  arasında en sık rastlanılan ve en az bilinen ise farkında olunmayan ve ifade edilmeyen duygulardır. Bastırıma savunma mekanizması, kişiyi rahatsız eden tüm dürtü, duygu ve deneyimlerin bilinç dışına itilmesi ve orada tutulmasıdır.

Yaşanmış olan travmatik birçok anı bastırılarak unutulma eğilimlidir. Kişinin rahatlayabilmesi için yaşanmış olan olumsuz anıların hafıza katmanlarının derinlerine gönderilmesi ve çağrışım zincirinden uzak tutulması gerekmektedir. Aktif olarak bilince ulaşamayan bu travmatik yaşantılar ve duygular bilinçdışında varlığını sürdürerek kişiyi farklı şekillerde varlığından haberdar eder, bunun en güzel yollarından biri vajinismustur.

Birçok cinsel sorunun arka planında çocukluğa ve ilk gençlik yıllarına ait travma ve  yaşantıların derin izlerini  bulmak mümkündür. Bu nedenle bastırma oldukça zihinsel ve bedensel enerji tüketen bir savunmadır.

Kişilerin kendini tanıması ve sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olması bastırma savunma mekanizmasını az kullanmasıyla mümkündür."Bastırılan ve kişinin bilinçli olarak farkında olmadığı duygusal engeller bir araya gelince, kadın da, erkek de, kendi gerçek kişiliklerini bir türlü bulamazlar, sağlıklı ve mutlu bir cinsellik yaşayamazlar.

Çünkü çoğu zaman çocukluk yaşantılarından ya da başarısız ilk cinsel deneyimlerden kaynaklanan korku, aşağılık duygusu, sıkılganlık ve suçluluk duygusu gibi psikolojik engeller ve iç yasaklar insanlarda cinsel arzuyu azaltmakta, heyecan ve orgazma yol açan cinsel refleksleri sınırlamaktadır.

Bastırılan ve ifade edilmeyen, vajinismus  nedenlerinde rol oynayan duyguları şu şekilde sıralayabiliriz: