Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün976
mod_vvisit_counterDün463
mod_vvisit_counterBu Hafta1933
mod_vvisit_counterBu Ay22874
mod_vvisit_counterTüm2905866

Bugün: 21 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 130 ziyaretçi çevrimiçi

Yatağımdaki Düşman: Vajinismus...

Yatağımdaki Düşman: Vajinismus...

Araştırmalara göre Türkiye'de her 10 kadından 1'i vajinismus problemi yaşıyor. Ama sorunun çözümü için uzmana başvurmak yerine çoğunlukla hocalarda, muskalarda çare aranıyor.  Sorun, genellikle çiftlerin çocuk sahibi olabilmek için doktora başvurmasıyla ortaya çıkıyor. Ülkemizde jinekologlara cinsel ilişkiye girememe nedeniyle başvuran hastaların  önemli bir bölümünü, vajinismus problemi yaşayan fakat genellikle sorunun farkında olmayan  kadınlar oluşturmaktadır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Yasemin Yıldız, ülkemizde bu sorunun tahminlerden daha sık görüldüğünü belirterek, konunun mahremiyeti nedeniyle kapalı kapılar arkasında çiftlerin kendi başlarına çözüm üretmeye çalıştıkları bir soruna dönüştüğünü belirtmektedir. Çiftlerin ailelerine hatta  en yakın arkadaşlarına bile bu konuyu  anlatamadıklarını ve  çoğunlukla başlarına gelen şeyin ne olduğunu anlayamadıkları  için yanlış yerlerde çözüm aradıklarını ve bu nedenle yıllarca evli  olup bu sorunla yaşadıklarını söyleyen Dr.

Yıldız;  Vajinismus sorunu yaşayan çiftler ilk başlarda bunun geçici bir sorun olduğunu düşünürek  kaçınma ve erteleme eğilimindedirler. Fakat evlilik süresi ilerledikçe çocuk sahibi olamamanın ağırlığı üzerlerine çöker. Ailelerden ve çevreden gelen ‘neden çocuğunuz olmuyor?’ şeklindeki soruların yarattığı baskı ile çözüm arayışına girerler.dedi.

Kadınların korkulu rüyası olan vajinismus sadece fiziksel bir problem değil kaygı, saplantı ve kötümserliği de içinde barındırdığı psikolojik bir travma dır. Vajinismus, kadının cinsel ilişkiye girmek (penetrasyon yaşamak) istemesine rağmen, bilinçdışı kontrol edemediği kasılmalar sonucu ilişkiyi gerçekleştirememesi durumudur. Bu istemsiz kasılmalar, vajina çevresindeki “aşk kasları” adını verdiğimiz pelvik taban kaslarının gerginliğinden kaynaklanmaktadır. Kadın, bu kasılmaları doğrudan kontrol edemez. Hatta bu kasların cinsel ilişkiyi kısıtladığının ya da vajinanın daralmasına neden olduğunun farkında bile olamayabilir.

Böyle bir durumda, bilinmesi gereken en önemli şey, cinsel ilişki sırasında bacakların kapanması ve kasılmalar belki de eşi  itme davranışlarının  kadının tamamen iradesi dışında geliştiğidir. Çünkü vajinismusta, başta vajina etrafı olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, titreme, tiksinme ve panik hali olur. Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajina girişinin dar olduğunu düşünen bir kadın, psikolojik olarak acı çekmeyi beklemektedir. ‘Çok canım yanacak’ düşüncesine sahiptirler.Bu nedenle kendini savunma ve koruma çabasına girerler. Evlilik tarihinden 10 gün geçmesine rağmen cinsel ilişkiyi bu anlattığımız tablo nedeniyle gerçekleştiremeyen çiftler vajinismus tedavisi için mutlaka yardım almalıdırlar.

Op. Dr. Yasemin Yıldız, Vajinismus'un bir savunma tepkisi , bedensel bir  korku refleksi olduğunu belirterek şunları söylüyor: "Kadın, bilinçdışında, saldırgan ve tehditkar olarak algıladığı erkekle birleşmeyi reddediyor. Bu bir 'Ya kaç, ya savaş' tepkimesidir. Çünkü çocukluğumuzdan itibaren cinselliğin kötü, ayıp, kaçınılması gereken bir kavram olduğunu öğreniriz. Ve kültürel sorunumuz olan ilk cinsel deneyim hakkında bilinmeyenlerden kaynaklanan ‘ilk gece korkusu’  özellikle ülkemizde yeni evlenecek olan çiftlerin kafasını oldukça meşgul eden bir konudur. Kişinin ilk geceye dair  hiç bilgisinin olmaması, çevrenin bu konuya yaklaşımı ve yanlış bilgilendirmesi nedeniyle, kadınlarda genellikle aşırı kanama olacağı  ve penetrasyon (penis-vajina birlikteliği) sırasında acı çekileceği korkusu gelişir. Vajinismus korku verici bir duruma karşı gelişen istemdışı vücut tepkisidir.. Vajinismus aslında vajinanın panik atağıdır.

Jinekolog ve cinsel terapist Op. Dr. Yasemin Yıldız, bunun psikolojik bir sorun olduğuna dikkat çekerek sebeplerini şöyle sıralıyor: Bilinmeyen cinsellik ve cinselliğe dair olumsuz tutumlar,ilk geceye ait korkular, çocukluk çağlarında cinsel istismar ve tacizler, aşırı koruyucu aile ortamında büyümek, baskıcı, otoriter baba, baba-kız ilişkisinde güçlükler, zayıf, güçsüz anne, cinselliği aşağılayan aile, cinsel organlardan iğrenme veya hoşlanmama, olumsuz dinsel  ve ahlaki şartlanma, cinsel şiddet, eşcinsel özdeşleşme, kızlık zarını yitirme korkusu, cinsel tabular,  gebelik korkusu.

Suçluluk ve utanç kıskacı

Op. Dr. Yasemin Yıldız'a göre her kültürün kendi değer yargılarına bağlı olarak cinsellikle ilgili farklı görüşleri var ve kız çocuklar, yetiştiği ortamın görüşlerini küçük yaşlardan itibaren doğrudan ya da dolaylı yollardan öğreniyor.  Kız çocuklar, daha çok küçük yaşlarda iken kapat eteğini bacağın görünecek gibi güvendikleri ve inandıkları aile büyüklerinin uyarılarıyla kendilerini kapatmaları gerektiğini öğrenirler. Cinsellik ile ilgili masumca bir soru sorduklarında azarlandıklarında sadece eteklerini değil kendi bedenlerine olan ilgilerini ve meraklarını da kapatarak pekiştirirler. Kendi mahremlerini büyük bir gizlilikle koruyarak büyüyen bu genç kızlar bilmedikleri ve hiçbir zaman öğretilmeyen cinsel hayata ve onlar için adeta birer öcü olan erkek bedeni ile ilk karşılaştıklarında büyük bir panik ve kargaşa yaşarlar  .

Vajinismus hastalarının temelde bir suçluluk ve utanç kıskacı içinde olduğuna değinen Yıldız, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: "Cinsel  ilişkiye girmek  bilinçaltı düzeyde vajinismus hastası için anne- babaya ihanet etmek, artık onların saf ve masum kızları olmamak anlamına geldiğinden utanca neden olur. Diğer yandan, cinsel ilişkiye girememek, eşine karşı görevini yerine getirememe  düşüncesi ile eşine karşı  suçluluk duyar. Dolayısıyla  kadın utanç ve suçluluk içinde bocalar.

Kuşkusuz Vajinismus eşler arasındaki ilişkiyi bozan bir hastalıkdır. Op. Dr. Yasemin Yıldız çiftlerin bu  sorunu çözümsüz kaldıkça içlerine kapandığını,  depresif bir ruh halinin hakim olduğunu ve erkeklerde de cinsel işlev bozukluklarına yol açtığını  söylüyor.

Dr. Yasemin Yıldız; Kültürel bir hastalığımız olan vajinismus konusunda bilinçlenmemiz gerektiğini, çiftlerin ertelemeden yardım alması gerektiğine  ve evlilik öncesi cinsel bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaşması ve geliştirilmesi gerektiğine inanmaktayım.’ diyor.


İlginizi Çekebilecek Konular