Vajinismus Egzersizleri

AnasayfaVajinismus TedavisiVajinismus Egzersizleri

Vajinismusun üstesinden gelmek, beden ve zihnin tekrar eğitilmesi ile gerçekleşebilir. İstem dışı kasılmaların sonucunda, cinsel birleşmeyi imkânsız kılan tüm negatif düşüncelerin inceleneceği bu bölüm, zihnin cinsel yaşantıya karşı var olan olumsuz düşüncelerden arınması üzerine odaklanmaktadır.

Vajinismusta PC kaslarının kasılması, danışanın duygularıyla ilişkili olarak bir savunma mekanizması şeklinde çalışma işlevine sahiptir. Bu olumsuz duyguların ayırt edilmesi, ifade edilmesi ve serbest bırakılması, danışanın bu mesajları bedenine göndermesine engel olacaktır.

Ayrıca bu süreç içerisine girmek, danışanın cinsel birleşme beklentisine karşı olan duygusal tepkilerini, korkudan kabule çevirecek, aynı zamanda da PC kaslarına gönderilen mesajlar da değişmiş olacaktır.

Vajinismus egzersizleri, ilk başlarda rahatsız edici olsa da pratik yapıldıkça alışılabilir düzeydedir ve asla ağrı yapmaz. Vajinismus yükünü kadınların üzerinden almakta kararlıyız. Vajinismus tedavi planı içinde olan yapılması gereken egzersizlerin 3 türü vardır:

  • Gerginliği ortadan kaldırma egzersizleri
  • Aşk kasları farkındalık egzersizleri
  • Vajinal dilatör egzersizleri