Vajinismus Tedavi Süresi Nedir

AnasayfaVajinismus TedavisiVajinismus Tedavi Süresi Nedir

Her kadının vajinismus olma nedeni farklıdır. Bu yüzden uygulanan tedavilerin süresi öncelikli olarak nedene bağlı olarak değişebilir. Ama öncelikle bilinmesi gereken yılların birikimi ile oluşan vajinismus 15 dk da ya da 2 günde tedavi edilemez.

Ortalama tedavi süresi 4-7 gündür. Yapılan ilk görüşme ve yüzeysel jinekolojik muayene sonrasında vajinismusun şiddeti ve aşağı yukarı tedavinin kaç seans süreceği çiftlere söylenebilmektedir.

Seans sıklıkları ise hastalarımızın iş hayatları, aile düzenleri, merkezimize gelebilme durumlarına göre ayarlanabilmektedir.

Ankara’da yaşayan ve çalışan hastalarımızla genellikle günaşırı olarak görüşürüz. Şehir dışından gelecek olan hastalarımıza ise Ankara’da ortalama olarak 5 ila 7 gün kalabilecek şekilde kendilerini ayarlamalarını önermekteyiz.

Şehir dışından gelen hastalarımızın gerektiği takdirde seanslarını aynı gün içinde sabah ve akşam görüşmeleri olarak düzenlememiz gerekli olabiliyor.

Zaman kaybı olmaması açısından tedavilere adet dönemi bitiminde başlamak daha uygundur.

Vajinismus bir “erteleme-kaçınma hastalığı”dır. Çeşitli mazeretlerle tedavi sürekli ertelenir.Sürekli ertelemek için bir neden vardır.

Tedaviden kaçınan hastalar tedavi programından sonra vajinismustan kurtulduklarını görürler ve hep aynı sonuca ulaşırlar. Keşke daha önce gelseydik, bu kadar beklemeseydik.

Eşlik eden psikyatri ile ilgili bir hastalık varlığında örneğin; takıntılı düşünceler, tekrarlayan el yıkamalar, aşırı boyutta hastalanma ve ölme korkusu, ağır depresyon gibi durumlarda tedavi süresi uzayabilir. Bu gibi durumlarda gerekli görülürse psikyatri uzmanından destek istenebilir.

Vajinismus tedavisinde hastanın tedaviye istekli olması, verilen ödevlerini eksiksiz yapması ve doktoruna olan güveni tedavi süresini oldukça kısaltmaktadır.